Antikorlar

Vücudumuzun bağışıklık sisteminin virüs, bakteri, mantar, parazit ve yabancı cisimlerin parçalarına yani antijenlere bir anahtar-kilit gibi bağlanabilen özel, Y-şekilli proteinlere antikor denmektedir. Antikorlar vücutta yabancı herhangi bir antijeni bulmak ve onun bağışıklık sistemi tarafından yok edilmesi için işaretlemekle görevlidir. Antikorların işaretleme süreci buldukları hedefe bağlanmaları ile başlar. Ardından bağışıklık sistemi tarafından bu yabancı maddeyi imha edecek ya da etkisiz hale getirecek bir dizi eylem tetiklenir. KiMERA olarak antikorlar için tedarik edebildiğimiz geniş bir ürün yelpazemiz bulunmaktadır. 

Ürün gruplarımızda antikorlar primer ve sekonder olarak ikiye ayrılır;

•Primer Antikor

Birincil antikorlar, yabancı maddelere yanıt olarak bağışıklık sistemi tarafından üretilen büyük, Y-şekilli glikoproteinlerdir (immünoglobinler olarak da bilinirler). Spesifik olarak antijenleri yüksek afinite ile tanırlar ve bu nedenle bilimsel araştırmalarda proteinleri lokalize etmek, saflaştırmak ve ölçmek için yaygın olarak kullanılırlar. İlaçları spesifik hücre popülasyonlarına iletmek için terapötik ajanlar olarak da kullanılabilirler.

•Sekonder Antikor

İkincil antikorlar, ilgilenilen proteine spesifik olarak bağlanan bir birincil antikoru dolaylı olarak tespit eder. Western blot, immünohistokimya, immünositokimya, immünositokimya ELISA ve akış sitometrisi gibi çok çeşitli uygulamalarda birincil antikorların sinyalini yükseltmek için floroforlara (örn. Alexa Fluor® boyaları), enzimlere (örn. HRP, alkalin fosfataz) veya proteinlere (örn. biotin) konjuge edilebilirler.

İkincil antikorlar, bir konakçı hayvanın farklı bir türden antikorlarla aşılanmasıyla yapılır. Bir keçinin tavşan IgG’si ile aşılanması, keçi anti-tavşan IgG ikincil antikorları üretecektir. Seçilen ikincil antikor, birincil antikorun yetiştirildiği türle ve ilgili birincil antikorun izotipiyle eşleşmelidir. Örneğin, tavşan IgG birincil antikorlarının sinyalini saptamak için bir keçi anti-tavşan IgG ikincil antikoru kullanılabilir.

Paylaş:

Bu da ilginizi çekebilir

RabMAb® Antikorlarda %10 İndirim Kampanyası

RabMAb® teknolojisi, farelerin kullanıldığı geleneksel yöntemden ziyade tavşanlardan monoklonal antikorlar (MAb’ler) elde etmek için benzersiz ve tescilli bir yöntemdir.

RabMAb® antikorları, bir monoklonal antikorun özgüllüğü ve tutarlılığı ile tavşan bağışıklık sisteminin üstün antijen tanımasının faydalarını birleştirerek, size mümkün olan en yüksek kalitede antikoru sunar.

Devam